راه های ساده برای کنترل دیابت

راه های ساده برای کنترل دیابت

 تشخیص دیابت می تواند ناراحت کننده باشد. اما واقعیت موضوع این است که کنترل بیماری دیابت پیچیده و مشکل نیست. در حقیقت، با  انجام چند روش ساده  و البته یک نگرش مثبت، می توانید یک زندگی شاد ،عادی  و بدون نگرانی داشته باشید و به راحتی بیماری دیابت خود را کنترل کنید. در این نوشتار7 روش ساده برای کنترل  دیابت بحث شده است:

 1- اندازه گیری مرتب قند خون

یک شخص دیابتی باید دارای یک برنامه تنظیم شده  جهت آزمایش و کنترل میزان قند خون خود باشد. تعداد دفعات و زمانی که باید قندخون آزمایش و یا کنترل شود به عوامل متعددی بستگی دارد، حتی ممکن است در هر روز الگوي خاص خود را داشته باشد. به طور مثال تست کردن قند خون  را به صورت ناشتا و قبل از غذا، 2 ساعت پس از غذا، و یا قبل از زمان خواب، و حتی زمانی که علائم و نشانه های افت قند خون را تجربه می کنید، توصیه می کنند. همچنین هنگامی که دچار یک استرس غیرمعمول و یا  مبتلا به یک بیماری هستید و یا درر مواقع غیرمعمول مانند زمانی که فعال تر از همیشه هستید نیاز به کنترل بیشتر قند خون خود دارید. کنترل مرتب  قند خون توسط خود بیمار می تواند به بیمار و پزشک کمک می کند تا در مورد رژیم غذایی و یا کم و زیاد کردن دارو در دوران بیماری تصمیم گیری صحیحی داشته باشند.

2- کنترل وزن

کنترل وزن مهمترین اقدام جهت کاهش اثرات مضر دیابت بر زندگی است. طبق تحقیقات هشت نفر از هر 10 بیمار دیابتی نوع 2 دارای اضافه وزن هستند. از این رو، کاهش وزن به خصوص  کاهش چربی اطراف شکم نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به دیابت و کنترل این بیماری دارد. مهمترین گام این است که از لحاظ جسمی فعال باشید. فعالیت بدنی و ورزش، در پایین نگه داشتن قند خون و بهبود کیفیت زندگی بسیار موثر است.به طور مثال رانندگی را کنار بگذارید و به جای آن پیاده روی کنید. بهترین ورزش برای مبتلایان به دیابت پیاده روی است.

3- رعایت رژیم غذایی مناسب

رعایت رژیم غذایی مناسب در کنترل بیماری دیابت بسیار مهم است به خصوص که نقش مهمی در مدیریت چاقی دارد. اما این به معنای گرسنگی‌های طولانی مدت نیست. در واقع  زندگی با دیابت قطعا به معنی محرومیت از یک غذای خوشمزه نیست و یا  اینکه شما را از غذاهای مورد علاقه تان محروم کنند. قطعا باید مراقب کالری‌های دریافتی خود باشید ولی هرگز نباید خود را از خوردن محروم کنید و گرسنگی بکشید؛ زیرا همین امر منجر به پرخوری‌ در ساعات و روزهای پیش روی می‌گردد. باید در جهت وعده‌های غذایی منظم و میان‌ وعده‌های متعادل گام بردارید. جای دادن کربوهیدرات، پروتئین و چربی در برنامه‌ی غذایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اجتناب کامل از گروه‌های خاصی از مواد غذایی موجب عدم توازن در بدن خواهد شد و نتایج زیانبار و خلاف انتظاری در برخواهد داشت. عدم جذب کالری کافی نیز مشکلاتی را در پی خواهد داشت. تاکید می کنیم که متخصص تغذیه یا دیابت به درک بهتر از توازن در کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها کمک خواهد کرد و تصویری کامل از آنچه شما بدان نیاز دارید برایتان ترسیم خواهد نمود.

4- انجام آزمایشات معمول و معاینات پزشکی

در واقع بخش مهمی از مدیریت بیماری دیابت ،علاوه بر انجام منظم آزمایشات قندخون ،  انجام آزمایش های معمول و معاینات پزشکی است که مهمترین آنها از این قرار است:

: A1Cآزمایش   -

این آزمایش خون  یک تست کلیدی برای اندازه گیری متوسط سطح قند خون در بیش از دو تا سه ماه گذشته است. دیابتی ها باید این آزمون را دو بار در سال انجام دهند.

  -  کنترل فشار خون:

یک فرد دیابتی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا است و همین روند خطر ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی را نیز افزایش می دهد.

   -  آزمایش کلسترول:

از آنجا که دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد، انجام آزمایش خون سالانه برای بررسی وضعیت کلسترول خون را انجام دهند.

    -  آزمون های پا:

 نیمی از افراد مبتلا به دیابت دچار عفونت در پا، زخم پای دیابتی و در نهایت قطع عضو می شوند. در هر کدام از نوبت های پزشکی، پای بیمار مبتلا به دیابت باید از نظر ابتلا به زخم، عفونت، پینه و از دست دادن حس مورد معاینه قرار گیرد.

      -  معاینات سالانه چشم، معاینات هر شش ماه یکبار دندان پزشکی و آزمایشات مربوط به کلیه به طور سالانه نیز از گام های اساسی برای کنترل عوارض غیر قابل جبران دیابت می باشد.

5- آگاهی از عوارض  بیماری و عوارض جانبی داروهای مورد مصرف

عوارض بیماری را بشناسید. بیماری کلیوی، قلبی، پای دیابتی، کتواسیدوز و کاهش قندخون. دانستن آنها به کنترل بیمار‌ی کمک می‌کند. همچنین،انواع خاصی از داروهای دیابت  دارای عوارض جانبی جدی هستند مانند  بالا بردن سطح اسیدهای خون در بیماران دیابتی، سرگیجه و دهان خشک. شما می توانید  با مشاوره گرفتن از پزشک خود، استرس ناشی از این عوارض را کاهش دهید.

 

 

6- داشتن یک تیم پشتیبانی

دیابت یک بیماری مادام العمر است که می تواند با تغییر شیوه زندگی و درمان های پزشکی کنترل شود. بنابر این برای مبارزه با این بیماری نیازمند حمایت از طرف افرادی هستید که در مورد این بیماری و دانش داشتن یک زندگی ایده آل  متخصص هستند و اطلاعات کافی دارند.  یعنی داشتن یک تیم پشتیبانی شامل افراد متخصص و صاحب نظر در زمینه ی دیابت و تمامی زویای مربوط به آن. البته نقش خودتان در این تیم از همه مهم تر می باشد؛ فعالانه در این تیم مشارکت داشته باشید، سؤال ها یتان را بپرسید و عادات سالم را تمرین کنید.

7- کاهش سطح استرس

هنگامی که سطح استرس بالا می رود، سطح قند خون نیز افزایش می یابد . تحقیقات نشان داده که که عدم مدیریت استرس در بیماران دیابتی موجب افزایش قند خون میشود بدین ترتیب که بیماران دیابتی وقتی در معرض استرس های مداوم و شدید قرار می گیرند، از میزان پایبندیشان نسبت به پیگیری برنامه های غذایی کاسته شده و رفتارهای خود مراقبتی کمتری از خود نشان می دهند. بنابراین کاهش استرس در بیماران دیابتی هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم میتواند بر میزان کنترل قند خون تاثیر گذار باشد.

 با اتخاذ روش های فوق، می توانید برنامه ریزی بلند مدتی جهت کنترل دیابت داشته باشید.

همیشه سلامت باشید...