دانستنی هایی در مورد کمبود ویتامین

دانستنی هایی در مورد کمبود ویتامین

کمبود ویتامین از دیرباز یک معضل مهم  برای سلامت بشر بوده است. مدرنیزاسیون، پیشرفت در شیوه زندگی و سبک کنونی زندگی  بر وخامت موضوع افزوده است. شما احتمالاً تعجب می‌کنید که چرا این‌چنین است، چراکه پیشرفت‌ها در سبک زندگی باید سطح سلامت ما را بهبود بخشد، اما همیشه این‌طور نیست. در دنیای امروزه مصرف تنقلات، غذاهاي آماده و همین‌طور غذاهای فرآوری شده، که به‌طور شگرفی هم مورد ذائقه افراد قرارگرفته است، درحالیکه دارای ارزش غذايي پاييني هستندمنجر به کاهش در جذب ويتامين ها و املاح موردنیاز بدن شده اند.

عدم جذب ویتامین‌های کافی از رژیم غذایی روزانه می‌تواند تأثیرات نامطلوبی بر سلامت شما داشته باشد. به‌طور مثال «کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین»، وضعیتی است که در آن بدن، ویتامین‌های لازم برای تولید مقادیر کافی سلول‌های قرمز خون را ندارد - وجود سلول‌های قرمز خون برای حمل اکسیژن از ریه‌ها به سراسر بدن ضروری است. کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین یا می‌تواند به علت خوردن غذاهایی باشد که دارای ویتامین نیستند و یا بدن شما قادر به جذب مواد مغذی از غذاهایی که می‌خورید، نباشد.علایم شایع این نوع کم خونی شامل موارد ذیل می باشد:

 - خستگی

- تنگی نفس

 - سرگیجه

- پوست رنگ پریده

 - ضربان نامنظم قلب

علاوه بر این، می تواند سبب کاهش شدید وزن، بی حسی در دست و پا، ضعف عضلانی، تغییرات شخصیتی، لرزش دست و پا و یا حرکات غیرمتعارف ،  سردرگمی  و یا فراموشی شود.

در این نوشتار سه ویتامینی که کمتر در رژیم غذایی ما یافت می شود، معرفی می کنیم.

- فولات (ویتامینB9 )

این ویتامین در بسیاری از رژیم های غذایی ما نادر است. فولات عمدتا در میوه ها و سبزیجات با برگ سبز مانند اسفناج و کلم برگ وجود دارد. یکی از دلایل اصلی عدم جذب این ویتامین بیماری های روده کوچک، مانند بیماری سلیاک، می باشد. سلیاک یک اختلال خودایمنی روده باریک با زمینه ژنتیکی (ارثی) است که در این بیماری گوارشی پرزهای روده باریک آسیب دیده و در جذب مواد و ویتامین ها دچار اختلال می شود. اعمال جراحی بر روده کوچک هم می تواند سبب اختلال در جذب فولات گردد. مصرف الکل و داروهای ضد تشنج هم می توانند باعث کاهش در جذب فولات شود. 

 -B12 ویتامین 

این ویتامین به طور عمده در گوشت، تخم مرغ و شیر یافت می شود، گیاهخوارانی که اینگونه مواد غذایی را مصرف نمی کنند، مشکل در جذب این ویتامین دارند. کمبود ویتامین ب 12  نیز می تواند به دلیل مشکلات مربوط به روده کوچک  رخ دهد- همانطور که قبلا ذکر شد . مثلا اابتلا به بیماری کرون و یا رشد باکتری های غیر طبیعی در روده کوچک سبب بروز علایم ناشی از کمبود ویتامین  ب 12  می شود. کمبود این ویتامین همچنین می تواند درنتیجه مصرف ماهی های آلوده حاصل شود، بنابراین در مصرف غذاهای دریایی دقت کنید. شایع ترین علت کمبود ویتامین ب 12 فقدان فاکتوری به نام« عامل درونی» می باشد - پروتئینی که برای جذب ویتامین ب 12 از طریق روده کوچک عمل می کند.

  - C  ویتامین 

ویتامین سی به مقادیر زیاد در مرکبات مانند لیمو و نارنگی وجود دارد.اما  بسیاری از ما علایم کمبود این ویتامین را داریم. سیگار کشیدن می تواند توانایی بدن در جذب این ویتامین را کاهش دهد. کمبود ویتامین سی موجب بروز ضایعات پوستی ،تورم و خونریزی از لثه، افزایش زمان خونریزی ، خونریزی زیرپوستی و ایجاد کبودی می شود.

لیست زیر شامل علل و فعالیت های خاصی است که توانایی بدن برای جذب ویتامین ها را مختل می کند:

 - رژیم غذایی کم چرب باعث کاهش توانایی بدن برای جذب «ویتامین ای» می شود. جهت مقابله با این معضل،  باید در رژیم غذایی خود چربی های سالم  شامل روغن زیتون، میوه های خشک، روغن سویا و غیره را قرار دهید.

 - مصرف الکل بر سطوح اسید فولیک بدن تاثیر می گذارد. مصرف الکل به هر حال بد است، اما همچنین سطح اسید فولیک بدن را محدود می کند و ممکن است نیاز به مکمل های خارجی داشته باشد.

- بعضی از داروها نیز می توانند منجر به کمبود ویتامین ها شوند، اما این از جمله ی موارد خاص است و شخصا نمی توان در مورد آن اقدام کرد. در این موارد باید سابقه ی بیماری ها و مصرف داروهای افراد توسط پزشک بررسی شود.

- برخی از آنتی بیوتیک ها مانند ایزونیاازید (جهت درمان بیماری سل) می توانند کمبود ویتامین ب 6 را ایجاد کنند .

بهترین راه برای اطمینان از سلامتی داشتن یک رژیم متعادل با مقادیر کافی از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. در صورت وجود استثنائات مثلا افرادی که رژیم غذایی آنها محدودیت هایی دارد مانند گیاهخواران  یا  بیمارانی که داروهای خاصی مصرف می کنند که منجر به تداخلاتی در جذب ویتامین ها می شود و یا  حتی افرادی که فعالیت های شدید ورزشی دارند، لازم است  که رژیم غذایی آنها با مکمل های خارجی و مولتی ویتامین ها همراه شود تا بدن به اندازه کافی جهت رشد و ترمیم از ویتامین ها و مواد معدنی کافی برخوردار گردد.

کمبود ویتامین به نظر یک مسئله کوچک می آید، اما اهمیت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حال حاضر شما می توانید آزمایش های ویتامین را با راحتی در خانه انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر با سیمرغ سلامت  در ارتباط باشید.

همیشه سلامت باشید...