نکاتی جهت داشتن یک خواب خوب شبانه

نکاتی جهت داشتن یک خواب خوب شبانه

یک خواب خوب شبانه  برای رفع خستگی، آرامش ذهنی، شادابی، سلامتی روحی و جسمی شما ضروری است. کمبود خواب سیستم ایمنی  بدن را ضعیف می‌کند. نداشتن یک خواب راحت سبب ایجاد استرس، ناامیدی و کاهش سطح انرژی شده  و در طولانی مدت وزن شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. رعایت نکات  مطرح شده در این نوشتار به شما کمک می کند شب ها خواب بهتری داشته باشید.

-  یک برنامه منظم  برای خواب داشته باشید.

نتایج مطالعات  نشان داده که سروقت خوابیدن و سر وقت بیدار شدن به اندازه مقدار ساعتی که یک نفر می خوابد، از اهمیت بسزایی برخوردار است. منظم بودن برنامه خواب و تنظیم  طول مدت خواب، حتی در آخر هفته ها و تعطیلات، عاملی بالقوه مهم جهت داشتن یک خواب خوب شبانه است.

-  به آنچه قبل از خواب می خورید، دقت کنید.

عادات غذا خوردن و نوشیدن شما ، نقش مهمی درکیفیت و کمیت خواب شبانه تان ایفا می کند. گرسنه خوابیدن  وهمینطور خوابیدن با معده سنگین موجب اختلال در خواب شبانه شما خواهد شد. مصرف نیکوتین، کافئین و الکل نیز می توانند در خواب شما اختلال ایجاد کنند. نیکوتین و کافئین با ایجاد  یک اثر تحریک کننده چرخه خواب شما  را برهم میزنند. الکل هم بخاطر خاصیت آرامبخشی ، در ابتدا باعث به خواب رفتن تان شده ولی سوخت و ساز آن در بدن می تواند منجر به اختلال در نیمه دوم و مهم چرخه خواب تان شود.

-  شرایط محیطی  را برای داشتن یک خواب خوب مهیا کنید.

در محیطی که می خوابیم، نباید لوازم مغناطیسی وجود داشته باشد. گرم یا سرد بودن محل خواب سبب می شود تا ما خواب کاملی نداشته باشیم و دیرتر به قسمت خواب عمیق وارد شویم. بهتر است محیطی که در آن استراحت می کنید، دارای نو بسیار کمی بوده و هیچ گونه سر و صدائی وجود نداشته باشد و در ضمن  یک محل ثابت داشته باشید که فقط از آنجا برای خواب شبانه استفاده کنید. قطعا داشتن یک رختخواب مناسب ، برای یک خواب خوب ضروری است.

  -  از چرت زدن در طول روز بپرهیزید.

خواب های طولانی در طول روز می توانند در خواب شبانه شما اختلا ایجاد کنند. یک استراحت 15-20 دقیقه در طی روز ، می تواند کافی باشد.

 -  به طور منظم  ورزش کنید.

ورزش می تواند به آرامش عضلات کمک کند و در نتیجه خواب بهتری به همراه داشته باشد. اما ورزش شدید قبل از خواب ممکن است باعث ایجاد تداخل در خواب شود. در ابتدا ورزش ملایم به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز و به مدت یک هفته برای اینکه منافع ورزش را احساس کنید، کافی است. باید توجه داشته باشید که از ورزش کردن درست قبل از رفتن به رختخواب خودداری کنید، زیرا ورزش بدن را تحریک می کند. باید مدت زمان کافی برای آرامش یافتن عضلات و جریان خون، پس از ورزش شدید وجود داشته باشد.

 -  استرس خود را تا جایی که می توانید کاهش دهید.

رختخواب خود را محلی برای آرامش قرار دهید نه به عنوان یک بستر برای بررسی استرس های روزانه. حرکات موزون و ملایم، یوگا و نرمشهای کششی همراه با موسیقی آرامش بخش و ملایم نیز به تمدد اعصاب و آرامش یافتن شما کمک می کند و در به خواب رفتن شما مؤثر است.

 -  از وسایل الکترونیک استفاده نکنید.

منظور استفاده نکردن از کامپیوتر، تلویزیون، آی‌پد، آی‌پاد یا اسمارت‌فون در اتاق خواب است. این وسایل باعث بد خوابیدن شما می شوند و استرس هم ایجاد می کنند.

اگر پس از پیروی از تمام نکات و ترفندهایی که برای یک خواب خوب ضروری است، باز هم مشکل داشتید بهتر است با پزشک مشورت کنید. پزشک شما مشکل اصلی را شناسایی کرده و درمان لازم را انجام می دهد.

همیشه سلامت باشید...