علائم و نشانه های کمبود پتاسیم

علائم و نشانه های کمبود پتاسیم

آیا شما نگران این هستید که عضلات بدن شما به اندازه موثر عمل نمی کنند؟  و آیا می خواهید فشار خون خود را در کنترل نگه دارید؟  یا آیا شما به دنبال راه های طبیعی برای جلوگیری از مشکلات روانی مانند افسردگی و توهم هستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پس باید  بدانید که پتاسیم چه قدر مهم است و کمبود آن در بدن شما چه عوارضی دارد؟ با خواندن این نوشتار، به اهمیت نقش پتاسیم در بدن پی می برید.

پتاسیم چیست و چه اهمیتی برای بدن ما دارد ؟

پتاسیم یک ماده معدنی و الکترولیتی حیاتی است که بدن ما برای عملکرد صحیح فرایندهای مختلف به آن نیازمنداست. پتاسیم نقش حیاتی در انتقال مواد مغذی مختلف به سلول ها و حذف سموم و مواد زائد از سلول های بدن، دارد. علاوه بر این، عملکرد موثر عضلات، از جمله عضلات قلبی با سطح  مناسبی از پتاسیم در بدن افزایش می دهد. پتاسیم همچنین نقش مهمی در تنظیم فشار خون و حفظ سلامت سیستم عصبی دارد.

وجود مقادیر کمتری از پتاسیم در بدن - که به عنوان هیپوکالمی شناخته می شود- می تواند به سلامتی شما آسیب بزند. بنابراین، مهم است که نشانه های کمبود پتاسیم را شناسایی کرده و بلافاصله آن را درمان کنید. در این نوشتار بعضی علائم رایج  کمبود پتاسیم  مطرح می شود.

  1- گرفتگی عضلانی: سطح پایین  پتاسیم منجر به گرفتگی عضلانی، به ویژه گرفتگی در پاها و دست ها می شود. با کمبود پتاسیم ، سلول های عضلانی به طور موثر عمل نکرده و باعث ایجاد گرفتگی می شوند. حرکات غیر ارادی عضلات هم می تواند نشانه ای از کمبود پتاسیم باشد.

 2- مغز مه آلود (کمبود حافظه و تیرگی شعور و آگاهی ):

  کمبود پتاسیم می تواند فعالیت طبیعی الکتریکی در سلول های مغز شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است شما دچار مشکلی به نام « مغز مه آلود» شوید. در این حالت  گیجی، فراموشی ، عدم تمرکز ، دشواری و کندی در توانایی ها به سراغ شما می آید. کمبود پتاسیم همچنین می تواند موجب افسردگی و  بروز توهمات برای شما گردد. بنابراین، شما باید سطح طبیعی پتاسیم را برای عملکرد صحیح مغز خود حفظ کنید.

 3- یبوست، دردهای شکمی و نفخ: دستگاه گوارش دارای بافت عضلانی صاف است که عملکرد آن توسط سیستم عصبی اتونومیک ( ارادی) تنظیم می شود. پتاسیم که یک الکترولیت است، به عملکرد شبکه عصبی در دستگاه گوارش کمک می کند- مثلا عملکرد هضم. بنابراین، کمبود پتاسیم از کارآیی صحیح روده جلوگیری کرده و باعث بروز اختلالات گوارشی می شود. این اختلالات ممکن است  بصورت یبوست، نفخ، درد و کرامپ شکمی نمایان شود.

4- خستگی: اگر اغلب احساس خستگی یا درماندگی می کنید، می تواند نشانه ای از کمبود پتاسیم باشد. وجود سطح مناسبی از پتاسیم برای افزایش و بهبود عملکرد سلول  های بدن شما بسیار مهم است، کمبود آن کارآیی صحیح سلول های شما را تحت تأثیر قرار داده و به نوبه خود بر تولید انرژی از سلول های بدن تاثیر می گذارد. بنابراین، با خوردن یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم، خستگی را از بین ببرید.

5- تکرر ادرار: کمبود پتاسیم در بدن اغلب همراه با میزان کمی از سدیم است، این امر سبب می شود که کلیه های شما توانایی  کمتری در حفظ آب داشته باشند. بنابراین،شما ادرار را بیشتر از حد معمول دفع کرده و یا بعبارتی دچار تکرر ادرار می شوید . بنابراین، تکرر ادرار هم  می تواند نشانه ای از کمبود پتاسیم باشد.

6- تشنگی شدید: از آنجایی که سطح پایین پتاسیم باعث  تکرر ادرار می شود، اغلب احساس تشنگی می کنید. بعبارتی چون بدن شما به علت کمبود پتاسیم  قادر به تنظیم  و تعادل آب  بدنتان نمی باشد ، شما ممکن است اغلب احساس تشنگی شدید داشته باشید تا بدین ترتیب نیاز بدن به آب بیشتر تامین شود.

7- تپش قلب: آیا ضربان نامنظم  قلب و یا تپش قلب شما را بی قرار کرده است؟ اگر بله، ممکن است به دلیل کمبود پتاسیم باشد. پتاسیم نقش مهمی در تنظیم فشار خون شما دارد که به طور مستقیم  بر ضربان قلب تاثیر می گذارد. بنابراین، نوسانات فشار خون ناشی از کمبود پتاسیم می تواند  منجر به تپش قلب و یا ضربانات  نامنظم  قلب بشود.

 8- شنیدن صدای زنگ و یا ارتعاش در گوش: زنگ زدن یا ارتعاش در گوش ها  می تواند به دنبال  علایمی از  تپش قلب یا ضربان نامنظم قلب ناشی از کمبود پتاسیم ایجاد شود. هنگامی که از فشار خون بالا یا ضربان نامنظم  قلب ناشی از کمبود پتاسیم رنج می برید، ممکن است صدای زنگ یا ارتعاش در گوش داشته باشید.

9- مشکلات پوستی: بسیاری از متخصصان معتقدند که مشکلات پوستی مختلف مانند پوست خشک  و یا  آکنه می تواند به علت کمبود مزمن  پتاسیم باشد. از آنجایی که پتاسیم برای عملکرد صحیح تمام سلول ها در اندام های بدن شما ضروری است، به نظر می رسد که حفظ سلامت پوست  می تواند در گرو سطح مناسبی از پتاسیم هم باشد.

10- سرگیجه و از حال رفتن: آیا در هنگام  کار کردن سرگیجه و یا ضعف را تجربه کرده اید ؟ اگر بله، این می تواند  نشانه ای از کمبود پتاسیم باشد. سطح پایین پتاسیم نه تنها بر فشار خون و ضربان قلب تاثیر منفی می گذارد بلکه منجر به تولید کم انرژی می شود. بنابراین، هنگام فعالیت، ممکن است سرگیجه و ضعف داشته باشید و یا حتی از حال بروید.

11- بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن اندام‌ها : پتاسیم باعث افزایش کارآیی سیستم عصبی می شود. کمبود آن می تواند عملکرد  سیستم عصبی  را مختل کند . این امر ممکن است  به صورت احساس گزگز و سوزن  سوزن شدن دست و پا  و یا خواب رفتن و بی‌حسی اندام‌ها شما را دچار مشکل کند.

اگر هر یک از این 11 مورد از علائم را تجربه کرده اید، برای خلاص شدن از کمبود پتاسیم با یک پزشک واجد شرایط تماس بگیرید.

همیشه سلامت باشید...