ویتامین B و سلامت مغز

ویتامین B و سلامت مغز

جهت بهبود سلامت مغز راه حل هایی موجود می باشد که در این بین ویتامین ب از اهمیت خاصی برخوردار است 

خانواده ی ویتامین B شامل هشت ویتامین  B است، که عبارت اند از 

B1 (تیامین) ,B2  (ریبوفلاوین) ,  B3(نیاسین) , B5 (پانوتنیک اسید)، 

 B6 (پیریدوکسین)، B7(بیوتین)، B9(اسید فولیک) وB12 (کوبالامین) 

این ویتامین ها به تولید انرژی از مواد غذایی که مصرف می کنید کمک می کند تا در طول روز با انرژی بمانید.هر کدام از ویتامین های فوق برای عملکرد مناسب بدن شما لازم می باشند. ویتامین ب به طور طبیعی در مواد غذایی مانند: پنیر، شیر، مرغ، تخم مرغ و ماهی یافت می شوند. ویتامین ب می تواند به مقابله با بسیاری از شرایط بهداشتی مانند بیماری های قلبی، افسردگی، اضطراب و... کمک کند

آنها همچنین می توانند سیستم ایمنی را تحریک کنند، باعث افزایش مو و سلامت پوست، بهبود حافظه، افزایش خلق و خو و افزایش انرژی شوند

 ویتامین های B برای عملکرد مغز نیز ضروری هستند ویتامین های  B12 وB6، B9 در تاخیر شروع آلزایمر استفاده می شوند. . 

ویتامین B6  :

پیریدوکسین، به تشکیل گلبول های قرمز، و همچنین به بدن برای حفظ یک سیستم عصبی سالم کمک می کند. این ویتامین  گلیکوژن و اسیدهای آمینه را متابولیزه می کند و تشکیل گلبول های قرمز را افزایش می دهد. این ویتامین در تخم مرغ، گوشت، موز، مرغ، اسفناج، غلات و ماهی ها یافت می شود.

ویتامین B9 :

اسید فولیک نقش مهمی در تشکیل گلبول های قرمز ایفا می کند. همچنین این ویتامین برای توسعه سیستم عصبی نوزاد بسیار مهم است. بنابراین،به زنان باردار توصیه می شود که غذای غنی از اسید فولیک مصرف کنند تا خطر ابتلا نوزاد را به مشکلات سیستم  عصبی کاهش دهد. آب پرتقال غنی شده، آوکادو ، خرما و چغندرها منابع غنی از ویتامین B9 هستند.  

ویتامین B12 : 

کوبالامین برای عملکرد سیستم عصبی، سنتز DNA و ساخت گلبول های قرمز ضروری  می باشد کمبود ویتامین B12 را از علائمی مانند احساس ضعف، سختی در قدم زدن و ... می توان تشخیص داد. این ویتامین در منابع غذایی مانند تخم مرغ، شیر، گوشت گاو، ماهی، مرغ و ... یافت می شود.

 

 مزایای ویتامین B شامل موارد زیر می باشد:

- جلوگیری از اختلالات مغزی: سطح بالای سطح هموسیستئین می تواند موجب زوال عقل، آلزایمر و آتروفی مغزی شود. ویتامین B به کاهش سطح خون هوموسیستئین کمک می کند. 

- کاهش انقباض مغزی: افرادی که ویتامین B مصرف می کنند، انقباض مغزی کمتری دارند .

- کاهش خطر ابتلا به آلزایمر: مطالعات مختلف نشان داده است مصرف غذاهای غنی از ویتامین B12 خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.

 رژیم غذایی سبزیجات می تواند عاملی برای فقر ویتامین B12 در بدن شما باشد. بنابراین همزمان با رژیم گیاهی مصرف مکمل های  B12 توصیه می شود. این ویتامین بزرگترین مولکول ویتامین است و به علت اندازه بزرگ آن جذب دشوار است. مشکلات کبدی نیز ممکن است در جذب B12 دخالت کنند زیرا اکثر ویتامین  B12 در کبد ذخیره می شود.

به غیر از ویتامین  B ویتامین D و C، برای عملکرد مناسب مغز نیز مهم هستند   ویتامین C باعث افزایش تولید نوروترانسمیترها مانند سروتونین می شود که به عنوان ضد افسردگی عمل می کند. همچنین حافظه و  IQ را بهبود می بخشد.

ترکیبی از ویتامین E و C  خطر ابتلا به زوال عقل را در حدود 60 درصد کاهش می دهد ویتامینD اثرات عمیقی بر مغز دارد.

 کمبود ویتامین D در دوران بارداری می تواند بر رشد مغز جنین تأثیر بگذارد

داشتن رژیم غذایی با قند زیاد، چربی های ناسالم و بدون تغذیه می تواند مغز شما را ضعیف کند. در مقابل، مصرف مواد غذایی مانند آوکادو، چغندر، زغال اخته، کلم بروکلی، روغن نارگیل و غیره که از آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی و ویتامین ها غنی هستند به بهبود سلامت مغز شما کمک می کنند و از بیماری های مغزی محافظت می کنند.

 

همیشه سلامت باشید...