10 موردی که باعث افزایش احتمال بروز سرطان سینه در شما می شود

10 موردی که باعث افزایش احتمال بروز سرطان سینه در شما می شود

سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان است که زنان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه، موارد سرطان سینه در مردان نیز وجود دارد، اما این نوع سرطان در بین زنان شایع تر است. سرطان پستان معمولا در بین زنان سن بالا رواج دارد اما زنان جوان نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. طبق آمار اخیر، سرطان سینه 16 درصد موارد سرطان در زنان است و 18 درصد از کل مرگ و میرهای سرطانی در سرتاسر جهان به علت سرطان سینه است.

سرطان پستان زمانی رخ می دهد که سلول های سینه شروع به رشد بیش از حد می کنند. رشد سلول های اضافی تومور را تشکیل می دهد که منجر به یک توده می شود که می تواند با اشعه ایکس مشاهده شود. هنگامی که سلول ها شروع به گسترش به مناطق اطراف می کنند، تومور سرطانی می شود.

دلایل متعددی برای رشد این سلول های غیر طبیعی از جمله عوامل ژنتیکی و هورمونی وجود دارد. با این حال، به تازگی، محققان دریافتند که عوامل محیطی همچنین می توانند به سرطان پستان کمک کنند. عوامل محیطی شامل مواد شیمیایی که منچربه سرطان می شوند و در زندگی روزمره ی افراد مورد استفاده قرار می گیرند. به یاد داشته باشید که هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که به طور مستقیم این موارد را به سرطان سینه مربوط کند. در اینجا فهرستی از 10 مورد روزمره موجود می باشد که ممکن است بخواهید برای جلوگیری از خطرات سرطان سینه اجتناب کنید:

  1. خوشبو کننده هوا: خوشبو کننده هوا حاوی یک ماده شیمیایی پلاستیکی به نام "فتالات" است که در رشد سلول های سرطانی کمک می کند. این مواد شیمیایی باعث  اختلال هورمونی شده و رشد سلولهای سرطانی را تسریع می کند. یک مطالعه نشان داد که سلول های سرطانی در معرض فتالات 3 برابر سریعتر رشد کرده و 2.5 برابر سریعتر گسترش پیدا می کنند. از خوشبو کننده های هوا حاوی این مواد شیمیایی اجتناب  کرده و در مقابل از شمع موم زنبور عسل استفاده کنید.
  1. نفتالین: معمولا از نفتالین برای حفظ لباس استفاده می کنند. با این حال، بسیاری از مردم نمی دانند که دیکلروبنزن، یک ماده شیمیایی است که به شدت در نفتالین استفاده می شود که در دخترانی که در معرض آن قرار می گیرند بلوغ را تسریع می بخشد. بلوغ زودرس میتواند منجربه سرطان پستان شود. جایگزین خوبی برای نفتالین ، ترکیبی از اسطوخودوس، میخک و چوب محکم در یک جوراب یا پارچه قدیمی است.
  1. وینیل: وینیل یکی از رایج ترین اقلام موجود در یک خانوار است که عمدتا در حمام و جداره های دوش و کف پوش استفاده می شود. با این حال، وینیل همچنین حاوی فتالات است که به عنوان نرم کننده های پلاستیکی استفاده می شود. همانطور که در مورد خوشبو کننده های هوا مشاهده کردیم، این ماده شیمیایی به سرعت رشد سلول های سرطانی را افزایش می دهد و بنابراین خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. جایگزین عالی برای وینیل استفاده از پنبه یا کنف است.
  1. بوگیرهای توالت: ابن بوگیرها نیز همانند نفتالین دارای ماده ی دیکلروبنزن است که منجر به بلوغ زودرس در دختران می شود که بلوغ زودرس میتواند منجربه سرطان پستان شود.
  1. آلودگی هوا : تحقیقات نشان داده است که احتمال ابتلا به سرطان سینه، زنانی که در معرض سطوح بالای آلودگی هوا هستند دو برابر زنانی است که در مناطق با آلودگی کمتر زندگی می کنند.
  1. ریمل آلوده: مطالعات اخیر نشان داده است که برخی از محصولات آرایشی آلوده مانند ریمل مژه و ابرو حاوی ماده ی سرطان زایی به نام "کادمیوم" است که یک فلز سنگین است. مطالعات نشان می دهد که کادمیم باعث رشد پروتئین ها می شود که به نوبه خود سبب رشد و گسترش سلول های سرطان پستان در سراسر بدن می شود. بهترین راه این است که اجزاء محصولات آرایش را قبل از خرید آنها بررسی کنید. اگر این محصولات را خریدید، برای استفاده از آنها به جای یک قلم مو، از یک اسفنج استفاده بکنید.
  1. مواد غذایی کنسرو شده: مواد غذایی کنسرو شده ممکن است یکی از عوامل موثر در سرطان سینه باشد. غذاهای کنسرو شده را با مواد غذایی تازه یا غذاهای یخ زده جایگزین کنید.
  1. حشره کش ها: حشره کش ها به طور گسترده ای در حفاظت از محصولات از حشرات و آفات استفاده می شود. با این حال، آنها به نوبه خود نشان می دهند که برای انسان مضر هستند. مطالعات نشان داده اند که برخی از آفت کش ها حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند رشد سلول های سرطانی را تسریع کنند و می توانند تومور در پستان ایجاد کنند. مصرف غذاهای ارگانیک که به صورت طبیعی رشد یابند را در برنامه ی غذایی خود جای دهید، این نه تنها برای بدن، بلکه برای محیط زیست هم مفید خواهد بود.
  1. پاک کننده های شیمیائی مخصوص کپک: مطالعات اخیر نشان داده است که زنانی که به طور مرتب از این پاک کننده های برای سفید و تمیز کردن حمام ها و وان ها استفاده می کنند، احتمال مبتلا شدن آنها به سرطان سینه بیشتر است. توصیه می شود که به جای استفاده از این پاک کننده های شیمیائی، از راه حلهای خانگی مانند سودا و آب استفاده کنید.
  1. زغال سنگ: زغال سنگ، که برای ساخت جاده ها در برخی از نقاط جهان استفاده می شود، شامل گروهی از مواد شیمیایی شناخته شده به عنوان هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAH ها) است که بر اساس مطالعات، این مواد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. اکنون نمیتوان از جاده ها اجتناب کرد. آنچه شما می توانید انجام دهید این است که کفش خود را در خارج از خانه دربیاورید تا به کفپوش خانه انتقال نیابد.

سرطان سینه در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است. با پزشک خود مشورت کنید و معاینات منظم سینه را انجام دهید تا شانس خود را برای تشخیص آن در مرحله اولیه افزایش دهید و سپس درمان را شروع کنید. شما همچنین می توانید خود به معاینه سینه ی خود بپردازید. در مورد این تکنیک های ساده با پزشک مشورت کنید. آنها می توانند به تشخیص زودهنگام کمک کنند و زندگی شما را نجات دهند.