8 منبع غیر لبنی کلسیم

8 منبع غیر لبنی کلسیم

چند نفر از ما به این باور معتقدیم که اگر شیر ننوشیم، بدن ما با کمبود کلسیم مواجه خواهد شد؟ شیر یک منبع اصلی کلسیم است اما تنها منبع کلسیم نیست.

بر خلاف باور عوام، کلسیم یک ماده معدنی نیست که فقط در محصولات لبنی مانند شیر، کشک یا پنیر موجود باشد. در حالی که این مواد، منبع غنی کلسیم هستند اما لیستی از مواد غذایی کلسیم دار غیرلبنی، نیز وجود دارند که می توانند نیازهای بدن شما را تامین کنند، در زیر به برخی از این مواد اشاره خواهیم کرد.

1- بروکلی:

بروکلی جزء  سبزیجاتی است که در بین بزرگسالان، مخصوصا علاقه مندان به تناسب اندام به دلیل کالری کم و ارزش غذایی بالا محبوبیت زیادی دارد. کلم بروکلی دارای مقدار زیادی کلسیم (تقریبا 86 میلی گرم در 2 فنجان) است. و همچنین منبع غنی از ویتامین سی است که برای پوست و سیستم ایمنی بدن شما مناسب است! برخی از مطالعات همچنین نشان دهنده مزایای مثبت این سبزی در درمان سرطان پوست و روده بزرگ است.

2- انجیر:

انجیر منبع غنی از کلسیم و علاوه بر آن فیبر و پتاسیم و همچنین منیزیم است که یکی از مهم ترین مواد مغذی مورد نیاز بدن است. گنجاندن انجیر در سبد غذایی خود توصیه می­شود.

3- پرتقال:

یک فنجان آب پرتقال دارای30 میلی گرم کلسیم است! علاوه بر کلسیم این میوه منبع غنی از ویتامین سی و آنتی­اکسیدان می­باشد.

4- بادام:

یک فنجان از بادام برشته شده دارای 457 میلیگرم کلسیم است. اگر شما به دنبال یک منبع آسان برای دسترسی به کلسیم هستید که  بتوانید درهر مکان یا هر زمان آن را بخورید، قطعا بادام بهترین گزینه خواهد بود.

5- دانه­ی چیا ( گیاهی است از سرده مریم گلی و خانواده نعناعیان که این گیاه بومی آمریکای مرکزی است ):

یک اونس از دانه های چیا 179 میلی گرم کلسیم دارد! این ها به راحتی در دسترس هستند و می توانند با تقریبا هر چیزی مخلوط شوند.

6- کلم برگ/ کلم­پیچ:

 است که به لخته شدن خون کمک می­کند.K این سبزی در واقع یک غذای فوق العاده است و یک مخزنی ازکلسیم، ویتامین سی و  ­­

7- توفو ( پنیر لوبیا، غذایی است که از فرآیند بستن شیر سویا به دست می­آید ):

توفو یک ماده غیر لبنی، مشابه محصول لبنی است و حاصل از سویا می­باشد. توفو منبع غنی از کلسیم و پروتئین است. این ماده غذایی، مشابه پنیر می­باشد.

8- شیر سویا ( Soy Milk) :

شیرسویا یک محصول غیرلبنی است که منبع کلسیم می­باشد. گفته می شود که تقریبا مقدار کلسیم  شیر سویا معادل  یک لیوان شیر است. شیر سویا نیز به راحتی در فروشگاه مواد غذایی و در تعدادی از طعم های خوشمزه در دسترس است.

توجه داشته باشید که اگر در رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نکنید، بدن از استخوان ها کلسیم را دریافت می کند تا عملکرد طبیعی سلول را حفظ کند، که این منجر به ضعیف و شکننده شدن استخوان ها می­شود.

از طریق سیمرغ سلامت می­توانید به راحتی در خانه میزان کلسیم خود را آزمایش کنید!!